Victorie extraordinara obtinuta de voleibalistii CSM Campia Turzii, in fata liderului seriei de vest al Diviziei A2, CSS 2 Baia Mare, la capatul unui meci care la un moment dat parea pierdut si care s-a intins pe parcursul a cinci seturi.

Pe toata durata primului set cele doua adversare au avut o evolutie buna insa spre final baimarenii au fost mai prezenti in joc si au reusit sa castige cu 25-23. Cu un moral ridicat acestia au dominat si castigat setul secund, cu 25-14, ajutati insa si de jocul slab prestat de voleibalistii CSMCT.

A urmat apoi setul 3, in care “Spiritul de luptator” al sportivilor CSM dar si incurajarile primite din partea suporterilor prezenti in Sala Sporturilor Ioan Stanatiev, printre care s-au aflat si primarul municipiului Dorin LOJIGAN, au motivat echipa gazda sa revina si sa castige cu 26-24.

Setul patru a fost unul foarte disputat, in care ambele echipe au luptat pentru fiecare minge. Oaspetii isi doreau sa incheie partida si sa isi treaca in cont toate cele 3 puncte insa era deja prea tarziu deoarece voleibalistii antrenati de Dan Remes s-au mobilizat exemplar si au reusit sa castige cu 27-25, restabilind astfel egalitatea pe tabela.

Aceasta revenire spectaculoasa a motivat si mai tare sportivii CSMCT in setul decisiv, cel de al 5-lea, in care oaspetii au fost lasati fara replica! La pauza tabela arata 8-1 pentru echipa gazda iar suporterii asistau cateva minute mai tarziu la obtinerea celei mai frumoase victorii din aceasta editie de campionat.

Pentru voleibalistii CSM Campia Turzii urmeaza acum ultima etapa a turului, in care se vor deplasa la Dej pentru confruntarea cu CSS-CNE LAPI din localitate. Partida va avea loc sambata, 26 Noiembrie.